Advanced Custom Fields Pro v5.8.9 - en to tr_TR translation catalogue (662 entries)

en: Field Groups
tr_TR: Alan grupları

en: Field Group
tr_TR: Alan grubu

en: Add New
tr_TR: Yeni ekle

en: Add New Field Group
tr_TR: Yeni alan grubu ekle

en: Edit Field Group
tr_TR: Alan grubunu düzenle

en: New Field Group
tr_TR: Yeni alan grubu

en: View Field Group
tr_TR: Alan grubunu görüntüle

en: Search Field Groups
tr_TR: Alan gruplarında ara

en: No Field Groups found
tr_TR: Hiç alan grubu bulunamadı

en: No Field Groups found in Trash
tr_TR: Çöpte alan grubu bulunamadı

en: Fields
tr_TR: Alanlar

en: Field
tr_TR: Alan

en: Add New Field
tr_TR: Yeni elan ekle

en: Edit Field
tr_TR: Alanı düzenle

en: New Field
tr_TR: Yeni alan

en: View Field
tr_TR: Alanı görüntüle

en: Search Fields
tr_TR: Alanlarda ara

en: No Fields found
tr_TR: Hiç alan bulunamadı

en: No Fields found in Trash
tr_TR: Çöpte alan bulunamadı

en: Inactive
tr_TR: Etkin değil

en: Inactive <span class="count">(%s)</span> | Inactive <span class="count">(%s)</span>
tr_TR[0]: Etkin olmayan <span class=“count”>(%s)</span>
tr_TR[1]: Etkin olmayan <span class=“count”>(%s)</span>

en: (no label)
tr_TR: (etiket yok)

en: copy
tr_TR: kopyala

en: Field group updated.
tr_TR: Alan grubu güncellendi.

en: Field group deleted.
tr_TR: Alan grubu silindi.

en: Field group published.
tr_TR: Alan grubu yayımlandı.

en: Field group saved.
tr_TR: Alan grubu kaydedildi.

en: Field group submitted.
tr_TR: Alan grubu gönderildi.

en: Field group scheduled for.
tr_TR: Alan grubu zamanlandı.

en: Field group draft updated.
tr_TR: Alan grubu taslağı güncellendi.

en: The string "field_" may not be used at the start of a field name
tr_TR: Artık alan isimlerinin başlangıcında “field_” kullanılmayacak

en: This field cannot be moved until its changes have been saved
tr_TR: Bu alan, üzerinde yapılan değişiklikler kaydedilene kadar taşınamaz

en: Field group title is required
tr_TR: Alan grubu başlığı gerekli

en: Move to trash. Are you sure?
tr_TR: Çöpe taşımak istediğinizden emin misiniz?

en: No toggle fields available
tr_TR: Kullanılabilir aç-kapa alan yok

en: Move Custom Field
tr_TR: Özel alanı taşı

en: Checked
tr_TR: İşaretlendi

en: (this field)
tr_TR: (bu alan)

en: or
tr_TR: veya

en: Null
tr_TR: Boş

en: Location
tr_TR: Konum

en: Settings
tr_TR: Ayarlar

en: Field Keys
tr_TR: Alan anahtarları

en: Active
tr_TR: Etkin

en: Move Complete.
tr_TR: Taşıma tamamlandı.

en: The %s field can now be found in the %s field group
tr_TR: %s alanı artık %s alan grubu altında bulunabilir

en: Close Window
tr_TR: Pencereyi kapat

en: Please select the destination for this field
tr_TR: Lütfen bu alan için bir hedef seçin

en: Move Field
tr_TR: Alanı taşı

en: Active <span class="count">(%s)</span> | Active <span class="count">(%s)</span>
tr_TR[0]: Etkin <span class=“count”>(%s)</span>
tr_TR[1]: Etkin <span class=“count”>(%s)</span>

en: Field group duplicated. | %s field groups duplicated.
tr_TR[0]: Alan grubu çoğaltıldı.
tr_TR[1]: %s alan grubu çoğaltıldı.

en: Field group synchronised. | %s field groups synchronised.
tr_TR[0]: Alan grubu eşitlendi.
tr_TR[1]: %s alan grubu eşitlendi.

en: Sync available
tr_TR: Eşitleme mevcut

en: Title
tr_TR: Başlık

en: Description
tr_TR: Açıklama

en: Status
tr_TR: Durum

note: Description of the plugin/theme
en: Customize WordPress with powerful, professional and intuitive fields.
tr_TR: Güçlü, profesyonel ve sezgisel alanlar ile WordPress'i özelleştirin.

en: Changelog
tr_TR: Değişiklik kayıtları

en: See what's new in <a href="%s">version %s</a>.
tr_TR: <a href="%s">%s sürümünde</a> neler yeni bir göz atın.

en: Resources
tr_TR: Kaynaklar

en: Website
tr_TR: Websitesi

en: Documentation
tr_TR: Belgeler

en: Support
tr_TR: Destek

en: Thank you for creating with <a href="%s">ACF</a>.
tr_TR: <a href="%s">ACF</a> ile oluşturduğunuz için teşekkürler.

en: Duplicate this item
tr_TR: Bu ögeyi çoğalt

en: Duplicate
tr_TR: Çoğalt

en: Search
tr_TR: Ara

en: Select %s
tr_TR: Seç %s

en: Synchronise field group
tr_TR: Alan grubunu eşitle

en: Sync
tr_TR: Eşitle

en: Apply
tr_TR: Uygula

en: Bulk Actions
tr_TR: Toplu eylemler

en: Tools
tr_TR: Araçlar

en: Upgrade Database
tr_TR: Veritabanını güncelle

en: Review sites & upgrade
tr_TR: Siteleri incele ve güncelle

en: Custom Fields
tr_TR: Özel alanlar

en: Info
tr_TR: Bilgi

en: What's New
tr_TR: Neler yeni

en: Export Field Groups
tr_TR: Alan gruplarını dışarı aktar

en: Generate PHP
tr_TR: PHP oluştur

en: No field groups selected
tr_TR: Hiç alan grubu seçilmemiş

en: Exported 1 field group. | Exported %s field groups.
tr_TR[0]: 1 alan grubu içeri aktarıldı.
tr_TR[1]: %s alan grubu içeri aktarıldı.

en: Select Field Groups
tr_TR: Alan gruplarını seç

en: Select the field groups you would like to export and then select your export method. Use the download button to export to a .json file which you can then import to another ACF installation. Use the generate button to export to PHP code which you can place in your theme.
tr_TR: Dışa aktarma ve sonra dışa aktarma yöntemini seçtikten sonra alan gruplarını seçin. Sonra başka bir ACF yükleme içe bir .json dosyaya vermek için indirme düğmesini kullanın. Tema yerleştirebilirsiniz PHP kodu aktarma düğmesini kullanın.

en: Export File
tr_TR: Dışarı aktarım dosyası

en: The following code can be used to register a local version of the selected field group(s). A local field group can provide many benefits such as faster load times, version control & dynamic fields/settings. Simply copy and paste the following code to your theme's functions.php file or include it within an external file.
tr_TR: Aşağıdaki kod seçilmiş alan grubu/grupları için yerel bir sürüm kaydetmek için kullanılır. Yerel alan grubu daha hızlı yüklenme süreleri, sürüm yönetimi ve dinamik alanlar/ayarlar gibi faydalar sağlar. Yapmanız gereken bu kodu kopyalayıp temanızın functions.php dosyasına eklemek ya da harici bir dosya olarak temanıza dahil etmek.

en: Copy to clipboard
tr_TR: Panoya kopyala

en: Copied
tr_TR: Kopyalandı

en: Import Field Groups
tr_TR: Alan gruplarını içeri aktar

en: Select the Advanced Custom Fields JSON file you would like to import. When you click the import button below, ACF will import the field groups.
tr_TR: İçeri aktarmak istediğiniz Advanced Custom Fields JSON dosyasını seçin. Aşağıdaki içeri aktar tuşuna bastığınızda ACF alan gruplarını içeri aktaracak.

en: Select File
tr_TR: Dosya seç

en: Import File
tr_TR: Dosyayı içeri aktar

en: No file selected
tr_TR: Dosya seçilmedi

en: Error uploading file. Please try again
tr_TR: Dosya yüklenirken hata oluştu. Lütfen tekrar deneyin

en: Incorrect file type
tr_TR: Geçersiz dosya tipi

en: Import file empty
tr_TR: İçe aktarılan dosya boş

en: Imported 1 field group | Imported %s field groups
tr_TR[0]: 1 alan grubu içeri aktarıldı
tr_TR[1]: %s alan grubu içeri aktarıldı

en: Conditional Logic
tr_TR: Koşullu mantık

en: Show this field if
tr_TR: Alanı bu şart gerçekleşirse göster

en: and
tr_TR: ve

en: Add rule group
tr_TR: Kural grubu ekle

en: Drag to reorder
tr_TR: Yeniden düzenlemek için sürükleyin

en: Edit field
tr_TR: Alanı düzenle

en: Edit
tr_TR: Düzenle

en: Duplicate field
tr_TR: Alanı çoğalt

en: Move field to another group
tr_TR: Alanı başka gruba taşı

en: Move
tr_TR: Taşı

en: Delete field
tr_TR: Alanı sil

en: Delete
tr_TR: Sil

en: Field Label
tr_TR: Alan etiketi

en: This is the name which will appear on the EDIT page
tr_TR: Bu isim DÜZENLEME sayfasında görüntülenecek isimdir

en: Field Name
tr_TR: Alan adı

en: Single word, no spaces. Underscores and dashes allowed
tr_TR: Tek kelime, boşluksuz. Alt çizgi ve tireye izin var

en: Field Type
tr_TR: Alan tipi

en: Instructions
tr_TR: Yönergeler

en: Instructions for authors. Shown when submitting data
tr_TR: Yazarlara gösterilecek talimatlar. Veri gönderirken gösterilir

en: Required?
tr_TR: Gerekli mi?

en: Wrapper Attributes
tr_TR: Kapsayıcı öznitelikleri

en: width
tr_TR: genişlik

en: class
tr_TR: sınıf

en: Close Field
tr_TR: Alanı kapat

en: Order
tr_TR: Sırala

en: Label
tr_TR: Etiket

en: Name
tr_TR: İsim

en: Key
tr_TR: Anahtar

en: Type
tr_TR: Tip

en: No fields. Click the <strong>+ Add Field</strong> button to create your first field.
tr_TR: Hiç alan yok. İlk alanınızı oluşturmak için <strong>+ Alan ekle</strong> düğmesine tıklayın.

en: + Add Field
tr_TR: + Alan ekle

en: Rules
tr_TR: Kurallar

en: Create a set of rules to determine which edit screens will use these advanced custom fields
tr_TR: Bu gelişmiş özel alanları hangi düzenleme ekranlarının kullanacağını belirlemek için bir kural seti oluşturun

en: Style
tr_TR: Stil

en: Standard (WP metabox)
tr_TR: Standart (WP metabox)

en: Seamless (no metabox)
tr_TR: Pürüzsüz (metabox yok)

en: Position
tr_TR: Pozisyon

en: High (after title)
tr_TR: Yüksek (başlıktan sonra)

en: Normal (after content)
tr_TR: Normal (içerikten sonra)

en: Side
tr_TR: Yan

en: Label placement
tr_TR: Etiket yerleştirme

en: Top aligned
tr_TR: Üste hizalı

en: Left aligned
tr_TR: Sola hizalı

en: Instruction placement
tr_TR: Yönerge yerleştirme

en: Below labels
tr_TR: Etiketlerin altında

en: Below fields
tr_TR: Alanlarının altında

en: Order No.
tr_TR: Sıra no.

en: Field groups with a lower order will appear first
tr_TR: Daha düşük sıralamaya sahip alan grupları daha önce görünür

en: Shown in field group list
tr_TR: Alan grubu listesinde görüntülenir

en: Permalink
tr_TR: Kalıcı bağlantı

en: Content Editor
tr_TR: İçerik düzenleyici

en: Excerpt
tr_TR: Özet

en: Discussion
tr_TR: Tartışma

en: Comments
tr_TR: Yorumlar

en: Revisions
tr_TR: Sürümler

en: Slug
tr_TR: Kısa isim

en: Author
tr_TR: Yazar

en: Format
tr_TR: Biçim

en: Page Attributes
tr_TR: Sayfa öznitelikleri

en: Featured Image
tr_TR: Öne çıkarılmış görsel

en: Categories
tr_TR: Kategoriler

en: Tags
tr_TR: Etiketler

en: Send Trackbacks
tr_TR: Geri izlemeleri gönder

en: Hide on screen
tr_TR: Ekranda gizle

en: <b>Select</b> items to <b>hide</b> them from the edit screen.
tr_TR: Düzenleme ekranından <b>gizlemek</b> istediğiniz ögeleri <b>seçin</b>.

en: If multiple field groups appear on an edit screen, the first field group's options will be used (the one with the lowest order number)
tr_TR: Eğer düzenleme ekranında birden çok alan grubu ortaya çıkarsa, ilk alan grubunun seçenekleri kullanılır (en düşük sıralama numarasına sahip olan)

en: The following sites require a DB upgrade. Check the ones you want to update and then click %s.
tr_TR: Şu siteler için VT güncellemesi gerekiyor. Güncellemek istediklerinizi işaretleyin ve %s tuşuna basın.

en: Upgrade Sites
tr_TR: Siteleri yükselt

en: Site requires database upgrade from %s to %s
tr_TR: Site için %s sürümünden %s sürümüne veritabanı güncellemesi gerekiyor

en: Site is up to date
tr_TR: Site güncel

en: Database Upgrade complete. <a href="%s">Return to network dashboard</a>
tr_TR: Veritabanı güncellemesi tamamlandı. <a href="%s">Ağ panosuna geri dön</a>

en: Please select at least one site to upgrade.
tr_TR: Lütfen yükseltmek için en az site seçin.

en: It is strongly recommended that you backup your database before proceeding. Are you sure you wish to run the updater now?
tr_TR: Devam etmeden önce veritabanınızı yedeklemeniz önemle önerilir. Güncelleştiriciyi şimdi çalıştırmak istediğinizden emin misiniz?

en: Upgrading data to version %s
tr_TR: Veri %s sürümüne yükseltiliyor

en: Upgrade complete.
tr_TR: Yükseltme başarılı.

en: Upgrade failed.
tr_TR: Yükseltme başarısız oldu.

en: Reading upgrade tasks...
tr_TR: Yükseltme görevlerini okuyor...

en: Database upgrade complete. <a href="%s">See what's new</a>
tr_TR: Veritabanı güncellemesi tamamlandı. <a href="%s">Neler yeni bir göz atın</a>

en: No updates available.
tr_TR: Güncelleme yok.

en: Back to all tools
tr_TR: Tüm araçlara geri dön

en: Show this field group if
tr_TR: Bu alan grubunu şu koşulda göster

en: Repeater
tr_TR: Tekrarlayıcı

en: Flexible Content
tr_TR: Esnek içerik

en: Gallery
tr_TR: Galeri

en: Options Page
tr_TR: Seçenekler sayfası

en: Database Upgrade Required
tr_TR: Veritabanı yükseltmesi gerekiyor

en: Thank you for updating to %s v%s!
tr_TR: %s v%s sürümüne güncellediğiniz için teşekkür ederiz!

en: This version contains improvements to your database and requires an upgrade.
tr_TR: Bu sürüm veritabanınız için iyileştirmeler içeriyor ve yükseltme gerektiriyor.

en: Please also check all premium add-ons (%s) are updated to the latest version.
tr_TR: Lütfen ayrıca premium eklentilerin de (%s) en üst sürüme güncellendiğinden emin olun.

en: Welcome to Advanced Custom Fields
tr_TR: Advanced Custom Fields eklentisine hoş geldiniz

en: Thank you for updating! ACF %s is bigger and better than ever before. We hope you like it.
tr_TR: Güncelleme için teşekkür ederiz! ACF %s zamankinden daha büyük ve daha iyi. Umarız beğenirsiniz.

en: A Smoother Experience
tr_TR: Daha pürüzsüz bir deneyim

en: Improved Usability
tr_TR: Geliştirilmiş kullanılabilirlik

en: Including the popular Select2 library has improved both usability and speed across a number of field types including post object, page link, taxonomy and select.
tr_TR: Popüler Select2 kütüphanesini ekleyerek yazı nesnesi, sayfa bağlantısı, taksonomi ve seçim kutusu gibi bir çok alan tipinde hem kullanışlılık hem de hız iyileştirmeleri gerçekleşti.

en: Improved Design
tr_TR: Geliştirilmiş tasarım

en: Many fields have undergone a visual refresh to make ACF look better than ever! Noticeable changes are seen on the gallery, relationship and oEmbed (new) fields!
tr_TR: ACF daha iyi görünsün diye bir çok alan görsel yenilemeden geçirildi! Gözle görülür değişiklikler galeri, ilişki ve oEmbed (yeni) alanlarında!

en: Improved Data
tr_TR: Geliştirilmiş veri

en: Redesigning the data architecture has allowed sub fields to live independently from their parents. This allows you to drag and drop fields in and out of parent fields!
tr_TR: Veri mimarisinin yeniden düzenlenmesi sayesinde alt alanlar üst alanlara bağlı olmadan var olabiliyorlar. Bu da üst alanların dışına sürükle bırak yapılabilmesine olanak sağlıyor!

en: Goodbye Add-ons. Hello PRO
tr_TR: Elveda eklentiler. Merhaba PRO

en: Introducing ACF PRO
tr_TR: Karşınızda ACF PRO

en: We're changing the way premium functionality is delivered in an exciting way!
tr_TR: Premium işlevlerin size ulaştırılmasını daha heyecanlı bir hale getiriyoruz!

en: All 4 premium add-ons have been combined into a new <a href="%s">Pro version of ACF</a>. With both personal and developer licenses available, premium functionality is more affordable and accessible than ever before!
tr_TR: Yeni <a href="%s">ACF Pro sürümününe</a> 4 premium eklenti dahil edildi. Hem kişisel hem geliştirici lisansında, özel beceriler hiç olmadığı kadar edinilebilir ve erişilebilir!

en: Powerful Features
tr_TR: Güçlü özellikler

en: ACF PRO contains powerful features such as repeatable data, flexible content layouts, a beautiful gallery field and the ability to create extra admin options pages!
tr_TR: ACF PRO, tekrarlanabilir veri, esnek içerik yerleşimleri, harika bir galeri alanı ve ekstra yönetim seçenekleri sayfaları oluşturma gibi güçlü özellikler içerir!

en: Read more about <a href="%s">ACF PRO features</a>.
tr_TR: <a href="%s">ACF PRO özellikleri</a> hakkında daha fazlasını okuyun.

en: Easy Upgrading
tr_TR: Kolay yükseltme

en: Upgrading to ACF PRO is easy. Simply purchase a license online and download the plugin!
tr_TR: ACF PRO’ya yükseltmek çok kolay. Çevrimiçi bir lisans satın alın ve eklentiyi indirin!

en: We also wrote an <a href="%s">upgrade guide</a> to answer any questions, but if you do have one, please contact our support team via the <a href="%s">help desk</a>.
tr_TR: Her türlü soruya cevap verebilecek <a href="%s">bir yükseltme rehberi</a> hazırladık, fakat yine de bir sorunuz varsa lütfen <a href="%s">yardım masası</a>nı kullanarak destek ekibimize danışın.

en: New Features
tr_TR: Yeni özellikler

en: Link Field
tr_TR: Bağlantı alanı

en: The Link field provides a simple way to select or define a link (url, title, target).
tr_TR: Bağlantı alanı bir bağlantı (adres, başlık, hedef) seçmek ya da tanımlamak için basit bir yol sunar.

en: Group Field
tr_TR: Grup alanı

en: The Group field provides a simple way to create a group of fields.
tr_TR: Grup alanı birden çok alanı basitçe gruplamanıza olanak sağlar.

en: oEmbed Field
tr_TR: oEmbed alanı

en: The oEmbed field allows an easy way to embed videos, images, tweets, audio, and other content.
tr_TR: oEmbed alanı videolar, görseller, tweetler, ses ve diğer içeriği kolayca gömebilmenizi sağlar.

en: Clone Field
tr_TR: Kopya alanı

en: The clone field allows you to select and display existing fields.
tr_TR: Kopya alanı var olan alanları seçme ve görüntülemenize olanak sağlar.

en: More AJAX
tr_TR: Daha fazla AJAX

en: More fields use AJAX powered search to speed up page loading.
tr_TR: Sayfa yüklenmesini hızlandırmak adına daha çok alan AJAX ile güçlendirilmiş arama kullanıyor.

en: Local JSON
tr_TR: Yerel JSON

en: New auto export to JSON feature improves speed and allows for syncronisation.
tr_TR: Yeni otomatik JSON dışarı aktarma özelliği ile hız artıyor ve senkronizasyona imkan sağlanıyor.

en: Easy Import / Export
tr_TR: Kolayca içe / dışa aktarma

en: Both import and export can easily be done through a new tools page.
tr_TR: İçeri ve dışarı aktarma işlemleri yeni araçlar sayfasından kolayca yapılabilir.

en: New Form Locations
tr_TR: Yeni form konumları

en: Fields can now be mapped to menus, menu items, comments, widgets and all user forms!
tr_TR: Alanlar artık menülere, menü elemanlarına, yorumlara, bileşenlere ve tüm kullanıcı formlarına eşlenebiliyor!

en: More Customization
tr_TR: Daha fazla özelleştirme

en: New PHP (and JS) actions and filters have been added to allow for more customization.
tr_TR: Daha fazla özelleştirmeye izin veren yeni PHP (ve JS) eylem ve filtreleri eklendi.

en: Fresh UI
tr_TR: Taze arayüz

en: The entire plugin has had a design refresh including new field types, settings and design!
tr_TR: Eklentinin tasarımı yeni alan tipleri, ayarlar ve tasarımı da içerecek şekilde yenilendi!

en: New Settings
tr_TR: Yeni ayarlar

en: Field group settings have been added for Active, Label Placement, Instructions Placement and Description.
tr_TR: Etkin, etiket yerleşimi, talimatlar yerleşimi ve açıklama için alan grubu ayarları eklendi.

en: Better Front End Forms
tr_TR: Daha iyi ön yüz formları

en: acf_form() can now create a new post on submission with lots of new settings.
tr_TR: acf_form() artık gönderim halinde bir sürü yeni ayar ile yeni bir yazı oluşturabilir.

en: Better Validation
tr_TR: Daha iyi doğrulama

en: Form validation is now done via PHP + AJAX in favour of only JS.
tr_TR: Form doğrulama artık sadece JS yerine PHP + AJAX ile yapılıyor.

en: Moving Fields
tr_TR: Taşınabilir alanlar

en: New field group functionality allows you to move a field between groups & parents.
tr_TR: Yeni gruplama becerisi, bir alanı gruplar ve üst alanlar arasında taşıyabilmenize olanak sağlar.

en: We think you'll love the changes in %s.
tr_TR: %s sürümündeki değişiklikleri seveceğinizi düşünüyoruz.

en: Invalid nonce.
tr_TR: Geçersiz nonce.

en: Thumbnail
tr_TR: Küçük görsel

en: Medium
tr_TR: Orta

en: Large
tr_TR: Büyük

en: Full Size
tr_TR: Tam boyut

en: (no title)
tr_TR: (başlıksız)

en: Image width must be at least %dpx.
tr_TR: Görsel genişliği en az %dpx olmalı.

en: Image width must not exceed %dpx.
tr_TR: Görsel genişliği %dpx değerini geçmemeli.

en: Image height must be at least %dpx.
tr_TR: Görsel yüksekliği en az %dpx olmalı.

en: Image height must not exceed %dpx.
tr_TR: Görsel yüksekliği %dpx değerini geçmemeli.

en: File size must be at least %s.
tr_TR: Dosya boyutu en az %s olmalı.

en: File size must must not exceed %s.
tr_TR: Dosya boyutu %s boyutunu geçmemeli.

en: File type must be %s.
tr_TR: Dosya tipi %s olmalı.

en: The changes you made will be lost if you navigate away from this page
tr_TR: Bu sayfadan başka bir sayfaya geçerseniz yaptığınız değişiklikler kaybolacak

[ctx: verb]
en: Select
tr_TR: Seç

[ctx: verb]
en: Edit
tr_TR: Düzenle

[ctx: verb]
en: Update
tr_TR: Güncelle

en: Uploaded to this post
tr_TR: Bu yazıya yüklenmiş

en: Expand Details
tr_TR: Ayrıntıları genişlet

en: Collapse Details
tr_TR: Detayları daralt

en: Restricted
tr_TR: Kısıtlı

en: All images
tr_TR: Tüm görseller

en: Validation successful
tr_TR: Doğrulama başarılı

en: Validation failed
tr_TR: Doğrulama başarısız

en: 1 field requires attention
tr_TR: 1 alan dikkatinizi gerektiriyor

en: %d fields require attention
tr_TR: %d alan dikkatinizi gerektiriyor

en: Are you sure?
tr_TR: Emin misiniz?

en: Yes
tr_TR: Evet

en: No
tr_TR: Hayır

en: Remove
tr_TR: Kaldır

en: Cancel
tr_TR: İptal

en: Has any value
tr_TR: Herhangi bir değer

en: Has no value
tr_TR: Hiçbir değer

en: Value is equal to
tr_TR: Değer eşitse

en: Value is not equal to
tr_TR: Değer eşit değilse

en: Value matches pattern
tr_TR: Değer bir desenle eşleşir

en: Value contains
tr_TR: Değer içeriyor

en: Value is greater than
tr_TR: Değer daha büyük

en: Value is less than
tr_TR: Değer daha az

en: Selection is greater than
tr_TR: Seçin daha büyük

en: Selection is less than
tr_TR: Seçim daha az

en: Edit field group
tr_TR: Alan grubunu düzenle

en: Field type does not exist
tr_TR: Var olmayan alan tipi

en: Unknown
tr_TR: Bilinmiyor

en: Basic
tr_TR: Basit

en: Content
tr_TR: İçerik

en: Choice
tr_TR: Seçim

en: Relational
tr_TR: İlişkisel

en: Layout
tr_TR: Yerleşim

en: Accordion
tr_TR: Akordeon

en: Open
tr_TR: Açık

en: Display this accordion as open on page load.
tr_TR: Sayfa yüklemesi sırasında bu akordeonu açık olarak görüntüle.

en: Multi-expand
tr_TR: Çoklu genişletme

en: Allow this accordion to open without closing others.
tr_TR: Bu akordeonun diğerlerini kapatmadan açılmasını sağla.

en: Endpoint
tr_TR: Uç nokta

en: Define an endpoint for the previous accordion to stop. This accordion will not be visible.
tr_TR: Önceki akordeonun durması için bir son nokta tanımlayın. Bu akordeon görüntülenmeyecek.

en: Button Group
tr_TR: Tuş grubu

en: Choices
tr_TR: Seçimler

en: Enter each choice on a new line.
tr_TR: Her seçeneği yeni bir satıra girin.

en: For more control, you may specify both a value and label like this:
tr_TR: Daha fazla kontrol için, hem bir değeri hem de bir etiketi şu şekilde belirtebilirsiniz:

en: red : Red
tr_TR: kirmizi : Kırmızı

en: Allow Null?
tr_TR: Boş geçilebilir mi?

en: Default Value
tr_TR: Varsayılan değer

en: Appears when creating a new post
tr_TR: Yeni bir yazı oluştururken görünür

en: Horizontal
tr_TR: Yatay

en: Vertical
tr_TR: Dikey

en: Return Value
tr_TR: Dönüş değeri

en: Specify the returned value on front end
tr_TR: Ön yüzden dönecek değeri belirleyin

en: Value
tr_TR: Değer

en: Both (Array)
tr_TR: İkisi de (Dizi)

en: Checkbox
tr_TR: İşaret kutusu

en: Toggle All
tr_TR: Tümünü aç/kapat

en: Add new choice
tr_TR: Yeni seçenek ekle

en: Allow Custom
tr_TR: Özel değere izin ver

en: Allow 'custom' values to be added
tr_TR: ‘Özel’ alanların eklenebilmesine izin ver

en: Save Custom
tr_TR: Özel alanı kaydet

en: Save 'custom' values to the field's choices
tr_TR: ‘Özel’ değerleri alanın seçenekleri arasına kaydet

en: Enter each default value on a new line
tr_TR: Her varsayılan değeri yeni bir satıra girin

en: Toggle
tr_TR: Aç - kapat

en: Prepend an extra checkbox to toggle all choices
tr_TR: En başa tüm seçimleri tersine çevirmek için ekstra bir seçim kutusu ekle

en: Color Picker
tr_TR: Renk seçici

en: Clear
tr_TR: Temizle

en: Default
tr_TR: Varsayılan

en: Select Color
tr_TR: Renk seç

en: Current Color
tr_TR: Şu anki renk

en: Date Picker
tr_TR: Tarih seçici

[ctx: Date Picker JS closeText]
en: Done
tr_TR: Tamam

[ctx: Date Picker JS currentText]
en: Today
tr_TR: Bugün

[ctx: Date Picker JS nextText]
en: Next
tr_TR: İleri

[ctx: Date Picker JS prevText]
en: Prev
tr_TR: Önceki

[ctx: Date Picker JS weekHeader]
en: Wk
tr_TR: Hf

en: Display Format
tr_TR: Gösterim biçimi

en: The format displayed when editing a post
tr_TR: Bir yazı düzenlenirken görüntülenecek biçim

en: Custom:
tr_TR: Özel:

en: Save Format
tr_TR: Biçimi kaydet

en: The format used when saving a value
tr_TR: Bir değer kaydedilirken kullanılacak biçim

en: Return Format
tr_TR: Dönüş biçimi

en: The format returned via template functions
tr_TR: Tema işlevlerinden dönen biçim

en: Week Starts On
tr_TR: Hafta başlangıcı

en: Date Time Picker
tr_TR: Tarih zaman seçici

[ctx: Date Time Picker JS timeOnlyTitle]
en: Choose Time
tr_TR: Zamanı se

[ctx: Date Time Picker JS timeText]
en: Time
tr_TR: Zaman

[ctx: Date Time Picker JS hourText]
en: Hour
tr_TR: Saat

[ctx: Date Time Picker JS minuteText]
en: Minute
tr_TR: Dakika

[ctx: Date Time Picker JS secondText]
en: Second
tr_TR: Saniye

[ctx: Date Time Picker JS millisecText]
en: Millisecond
tr_TR: Milisaniye

[ctx: Date Time Picker JS microsecText]
en: Microsecond
tr_TR: Mikrosaniye

[ctx: Date Time Picker JS timezoneText]
en: Time Zone
tr_TR: Zaman Dilimi

[ctx: Date Time Picker JS currentText]
en: Now
tr_TR: Şimdi

[ctx: Date Time Picker JS closeText]
en: Done
tr_TR: Tamam

[ctx: Date Time Picker JS selectText]
en: Select
tr_TR: Seç

en: Email
tr_TR: E-posta

en: Placeholder Text
tr_TR: Yer tutucu metin

en: Appears within the input
tr_TR: Girdi alanının içinde görünür

en: Prepend
tr_TR: Önüne ekle

en: Appears before the input
tr_TR: Girdi alanından önce görünür

en: Append
tr_TR: Sonuna ekle

en: Appears after the input
tr_TR: Girdi alanından sonra görünür

en: File
tr_TR: Dosya

en: Edit File
tr_TR: Dosya düzenle

en: Update File
tr_TR: Dosyayı güncelle

en: File name
tr_TR: Dosya adı

en: File size
tr_TR: Dosya boyutu

en: Add File
tr_TR: Dosya ekle

en: File Array
tr_TR: Dosya dizisi

en: File URL
tr_TR: Dosya adresi

en: File ID
tr_TR: Dosya no

en: Library
tr_TR: Kitaplık

en: Limit the media library choice
tr_TR: Ortam kitaplığı seçimini sınırlayın

en: All
tr_TR: Tümü

en: Uploaded to post
tr_TR: Yazıya yüklendi

en: Minimum
tr_TR: En az

en: Restrict which files can be uploaded
tr_TR: Yüklenebilecek dosyaları sınırlandırın

en: Maximum
tr_TR: En fazla

en: Allowed file types
tr_TR: İzin verilen dosya tipleri

en: Comma separated list. Leave blank for all types
tr_TR: Virgül ile ayrılmış liste. Tüm tipler için boş bırakın

en: Google Map
tr_TR: Google haritası

en: Sorry, this browser does not support geolocation
tr_TR: Üzgünüz, bu tarayıcı konumlandırma desteklemiyor

en: Clear location
tr_TR: Konumu temizle

en: Find current location
tr_TR: Şu anki konumu bul

en: Search for address...
tr_TR: Adres arayın…

en: Center
tr_TR: Merkez

en: Center the initial map
tr_TR: Haritayı ortala

en: Zoom
tr_TR: Yaklaş

en: Set the initial zoom level
tr_TR: Temel yaklaşma seviyesini belirle

en: Height
tr_TR: Yükseklik

en: Customize the map height
tr_TR: Harita yüksekliğini özelleştir

en: Group
tr_TR: Grup

en: Sub Fields
tr_TR: Alt alanlar

en: Specify the style used to render the selected fields
tr_TR: Seçili alanları görüntülemek için kullanılacak stili belirtin

en: Block
tr_TR: Blok

en: Table
tr_TR: Tablo

en: Row
tr_TR: Satır

en: Image
tr_TR: Görsel

en: Select Image
tr_TR: Görsel seç

en: Edit Image
tr_TR: Görseli düzenle

en: Update Image
tr_TR: Görseli güncelle

en: No image selected
tr_TR: Görsel seçilmedi

en: Add Image
tr_TR: Görsel ekle

en: Image Array
tr_TR: Görsel dizisi

en: Image URL
tr_TR: Görsel adresi

en: Image ID
tr_TR: Görsel no

en: Preview Size
tr_TR: Önizleme boyutu

en: Restrict which images can be uploaded
tr_TR: Hangi görsellerin yüklenebileceğini sınırlandırın

en: Width
tr_TR: Genişlik

en: Link
tr_TR: Bağlantı

en: Select Link
tr_TR: Bağlantı seç

en: Opens in a new window/tab
tr_TR: Yeni pencerede/sekmede açılır

en: Link Array
tr_TR: Bağlantı dizisi

en: Link URL
tr_TR: Bağlantı adresi

en: Message
tr_TR: Mesaj

en: New Lines
tr_TR: Yeni satırlar

en: Controls how new lines are rendered
tr_TR: Yeni satırların nasıl görüntüleneceğini denetler

en: Automatically add paragraphs
tr_TR: Otomatik paragraf ekle

en: Automatically add &lt;br&gt;
tr_TR: Otomatik ekle &lt;br&gt;

en: No Formatting
tr_TR: Biçimlendirme yok

en: Escape HTML
tr_TR: HTML’i güvenli hale getir

en: Allow HTML markup to display as visible text instead of rendering
tr_TR: Görünür metin olarak HTML kodlamasının görüntülenmesine izin ver

en: Number
tr_TR: Sayı

en: Minimum Value
tr_TR: En az değer

en: Maximum Value
tr_TR: En fazla değer

en: Step Size
tr_TR: Adım boyutu

en: Value must be a number
tr_TR: Değer bir sayı olmalı

en: Value must be equal to or higher than %d
tr_TR: Değer %d değerine eşit ya da daha büyük olmalı

en: Value must be equal to or lower than %d
tr_TR: Değer %d değerine eşit ya da daha küçük olmalı

en: Enter URL
tr_TR: Adres girin

en: Embed Size
tr_TR: Gömme boyutu

en: Page Link
tr_TR: Sayfa bağlantısı

en: Archives
tr_TR: Arşivler

en: Parent
tr_TR: Ebeveyn

en: Filter by Post Type
tr_TR: Yazı tipine göre filtre

en: All post types
tr_TR: Tüm yazı tipleri

en: Filter by Taxonomy
tr_TR: Taksonomiye göre filtre

en: All taxonomies
tr_TR: Tüm taksonomiler

en: Allow Archives URLs
tr_TR: Arşivler adresine izin ver

en: Select multiple values?
tr_TR: Birden çok değer seçilsin mi?

en: Password
tr_TR: Parola

en: Post Object
tr_TR: Yazı nesnesi

en: Post ID
tr_TR: Yazı No

en: Radio Button
tr_TR: Radyo düğmesi

en: Other
tr_TR: Diğer

en: Add 'other' choice to allow for custom values
tr_TR: Özel değerlere izin vermek için 'diğer' seçeneği ekle

en: Save Other
tr_TR: Diğerini kaydet

en: Save 'other' values to the field's choices
tr_TR: ‘Diğer’ değerlerini alanın seçenekleri arasına kaydet

en: Range
tr_TR: Aralık

en: Relationship
tr_TR: İlişkili

en: Maximum values reached ( {max} values )
tr_TR: En yüksek değerlere ulaşıldı ({max} değerleri)

en: Loading
tr_TR: Yükleniyor

en: No matches found
tr_TR: Eşleşme yok

en: Select post type
tr_TR: Yazı tipi seç

en: Select taxonomy
tr_TR: Taksonomi seç

en: Search...
tr_TR: Ara…

en: Filters
tr_TR: Filtreler

en: Post Type
tr_TR: Yazı tipi

en: Taxonomy
tr_TR: Taksonomi

en: Elements
tr_TR: Elemanlar

en: Selected elements will be displayed in each result
tr_TR: Her sonuç içinde seçilmiş elemanlar görüntülenir

en: Minimum posts
tr_TR: En az gönderi

en: Maximum posts
tr_TR: En fazla yazı

en: %s requires at least %s selection | %s requires at least %s selections
tr_TR[0]: %s en az %s seçim gerektirir
tr_TR[1]: %s en az %s seçim gerektirir

[ctx: noun]
en: Select
tr_TR: Seçim

[ctx: Select2 JS matches_1]
en: One result is available, press enter to select it.
tr_TR: Bir sonuç bulundu, seçmek için enter tuşuna basın.

[ctx: Select2 JS matches_n]
en: %d results are available, use up and down arrow keys to navigate.
tr_TR: %d sonuç bulundu. Dolaşmak için yukarı ve aşağı okları kullanın.

[ctx: Select2 JS matches_0]
en: No matches found
tr_TR: Eşleşme yok

[ctx: Select2 JS input_too_short_1]
en: Please enter 1 or more characters
tr_TR: Lütfen 1 veya daha fazla karakter girin

[ctx: Select2 JS input_too_short_n]
en: Please enter %d or more characters
tr_TR: Lütfen %d veya daha fazla karakter girin

[ctx: Select2 JS input_too_long_1]
en: Please delete 1 character
tr_TR: Lütfen 1 karakter silin

[ctx: Select2 JS input_too_long_n]
en: Please delete %d characters
tr_TR: Lütfen %d karakter silin

[ctx: Select2 JS selection_too_long_1]
en: You can only select 1 item
tr_TR: Sadece 1 öğe seçebilirsiniz

[ctx: Select2 JS selection_too_long_n]
en: You can only select %d items
tr_TR: Sadece %d öge seçebilirsiniz

[ctx: Select2 JS load_more]
en: Loading more results&hellip;
tr_TR: Daha fazla sonuç yükleniyor&hellip;

[ctx: Select2 JS searching]
en: Searching&hellip;
tr_TR: Aranıyor&hellip;

[ctx: Select2 JS load_fail]
en: Loading failed
tr_TR: Yükleme başarısız oldu

en: Stylised UI
tr_TR: Stilize edilmiş kullanıcı arabirimi

en: Use AJAX to lazy load choices?
tr_TR: Seçimlerin tembel yüklenmesi için AJAX kullanılsın mı?

en: Specify the value returned
tr_TR: Dönecek değeri belirt

en: Separator
tr_TR: Ayraç

en: Tab
tr_TR: Sekme

en: Placement
tr_TR: Konumlandırma

en: Define an endpoint for the previous tabs to stop. This will start a new group of tabs.
tr_TR: Önceki sekmelerin durması için bir uç nokta tanımlayın. Bu yeni sekmeler için bir grup başlatacaktır.

[ctx: No terms]
en: No %s
tr_TR: %s yok

en: Select the taxonomy to be displayed
tr_TR: Görüntülenecek taksonomiyi seçin

en: Appearance
tr_TR: Görünüm

en: Select the appearance of this field
tr_TR: Bu alanın görünümünü seçin

en: Multiple Values
tr_TR: Çoklu değer

en: Multi Select
tr_TR: Çoklu seçim

en: Single Value
tr_TR: Tek değer

en: Radio Buttons
tr_TR: Radyo düğmeleri

en: Create Terms
tr_TR: Terimleri oluştur

en: Allow new terms to be created whilst editing
tr_TR: Düzenlenirken yeni terimlerin oluşabilmesine izin ver

en: Save Terms
tr_TR: Terimleri kaydet

en: Connect selected terms to the post
tr_TR: Seçilmiş terimleri yazıya bağla

en: Load Terms
tr_TR: Terimleri yükle

en: Load value from posts terms
tr_TR: Yazının terimlerinden değerleri yükle

en: Term Object
tr_TR: Terim nesnesi

en: Term ID
tr_TR: Terim no

en: User unable to add new %s
tr_TR: Kullanıcı yeni %s ekleyemiyor

en: %s already exists
tr_TR: %s zaten mevcut

en: %s added
tr_TR: %s eklendi

en: Add
tr_TR: Ekle

en: Text
tr_TR: Metin

en: Character Limit
tr_TR: Karakter limiti

en: Leave blank for no limit
tr_TR: Limit olmaması için boş bırakın

en: Value must not exceed %d characters
tr_TR: Değer %d karakteri geçmemelidir

en: Text Area
tr_TR: Metin alanı

en: Rows
tr_TR: Satırlar

en: Sets the textarea height
tr_TR: Metin alanı yüksekliğini ayarla

en: Time Picker
tr_TR: Zaman seçici

en: True / False
tr_TR: Doğru / yanlış

en: Displays text alongside the checkbox
tr_TR: İşaret kutusunun yanında görüntülenen metin

en: On Text
tr_TR: Açık metni

en: Text shown when active
tr_TR: Etkinken görüntülenen metin

en: Off Text
tr_TR: Kapalı metni

en: Text shown when inactive
tr_TR: Etkin değilken görüntülenen metin

en: Url
tr_TR: Web adresi

en: Value must be a valid URL
tr_TR: Değer geçerli bir web adresi olmalı

en: User
tr_TR: Kullanıcı

en: Filter by role
tr_TR: Kurala göre filtrele

en: All user roles
tr_TR: Bütün kullanıcı rolleri

en: User Array
tr_TR: Kullanıcı dizisi

en: User Object
tr_TR: Kullanıcı nesnesi

en: User ID
tr_TR: Kullanıcı No

en: Error loading field.
tr_TR: Alan yükleme sırasında hata.

en: Wysiwyg Editor
tr_TR: Wysiwyg düzenleyici

en: Visual
tr_TR: Görsel

[ctx: Name for the Text editor tab (formerly HTML)]
en: Text
tr_TR: Metin

en: Click to initialize TinyMCE
tr_TR: TinyMCE hazırlamak için tıklayın

en: Tabs
tr_TR: Sekmeler

en: Visual & Text
tr_TR: Görsel ve metin

en: Visual Only
tr_TR: Sadece görsel

en: Text Only
tr_TR: Sadece metin

en: Toolbar
tr_TR: Araç çubuğu

en: Show Media Upload Buttons?
tr_TR: Ortam yükleme tuşları gösterilsin mi?

en: Delay initialization?
tr_TR: Hazırlık geciktirilsin mi?

en: TinyMCE will not be initialized until field is clicked
tr_TR: Alan tıklanana kadar TinyMCE hazırlanmayacaktır

en: Validate Email
tr_TR: E-postayı doğrula

en: Update
tr_TR: Güncelle

en: Post updated
tr_TR: Yazı güncellendi

en: Spam Detected
tr_TR: İstenmeyen tespit edildi

en: <strong>ERROR</strong>: %s
tr_TR: <strong>HATA</strong>: %s

en: Post
tr_TR: Yazı

en: Page
tr_TR: Sayfa

en: Forms
tr_TR: Formlar

en: is equal to
tr_TR: eşitse

en: is not equal to
tr_TR: eşit değilse

en: Attachment
tr_TR: Ek

en: All %s formats
tr_TR: Tüm %s biçimleri

en: Comment
tr_TR: Yorum

en: Current User Role
tr_TR: Şu anki kullanıcı rolü

en: Super Admin
tr_TR: Süper yönetici

en: Current User
tr_TR: Şu anki kullanıcı

en: Logged in
tr_TR: Giriş yapıldı

en: Viewing front end
tr_TR: Ön yüz görüntüleniyor

en: Viewing back end
tr_TR: Arka yüz görüntüleniyor

en: Menu Item
tr_TR: Menü ögesi

en: Menu
tr_TR: Menü

en: Menu Locations
tr_TR: Menü konumları

en: Menus
tr_TR: Menüler

en: Page Parent
tr_TR: Sayfa ebeveyni

en: Page Template
tr_TR: Sayfa şablonu

en: Default Template
tr_TR: Varsayılan şablon

en: Page Type
tr_TR: Sayfa tipi

en: Front Page
tr_TR: Ön sayfa

en: Posts Page
tr_TR: Yazılar sayfası

en: Top Level Page (no parent)
tr_TR: Üst düzey sayfa (ebeveynsiz)

en: Parent Page (has children)
tr_TR: Üst sayfa (alt sayfası olan)

en: Child Page (has parent)
tr_TR: Alt sayfa (ebeveyni olan)

en: Post Category
tr_TR: Yazı kategorisi

en: Post Format
tr_TR: Yazı biçimi

en: Post Status
tr_TR: Yazı durumu

en: Post Taxonomy
tr_TR: Yazı taksonomisi

en: Post Template
tr_TR: Yazı şablonu

en: User Form
tr_TR: Kullanıcı formu

en: Add / Edit
tr_TR: Ekle / düzenle

en: Register
tr_TR: Kaydet

en: User Role
tr_TR: Kullanıcı kuralı

en: Widget
tr_TR: Bileşen

en: %s value is required
tr_TR: %s değeri gerekli

en: Publish
tr_TR: Yayımla

en: No Custom Field Groups found for this options page. <a href="%s">Create a Custom Field Group</a>
tr_TR: Bu seçenekler sayfası için hiç özel alan grubu bulunamadı. <a href="%s">Bir özel alan grubu oluştur</a>

en: <b>Error</b>. Could not connect to update server
tr_TR: <b> Hata</b>. Güncelleme sunucusu ile bağlantı kurulamadı

en: Updates
tr_TR: Güncellemeler

en: <b>Error</b>. Could not authenticate update package. Please check again or deactivate and reactivate your ACF PRO license.
tr_TR: <b>Hata</b>. Güncelleme paketi için kimlik doğrulaması yapılamadı. Lütfen ACF PRO lisansınızı kontrol edin ya da lisansınızı etkisizleştirip, tekrar etkinleştirin.

en: Deactivate License
tr_TR: Lisansı devre dışı bırak

en: Activate License
tr_TR: Lisansı etkinleştir

en: License Information
tr_TR: Lisans bilgisi

en: To unlock updates, please enter your license key below. If you don't have a licence key, please see <a href="%s" target="_blank">details & pricing</a>.
tr_TR: Güncellemeleri açmak için lisans anahtarınızı aşağıya girin. Eğer bir lisans anahtarınız yoksa lütfen <a href=“%s” target=“_blank”>detaylar ve fiyatlama</a> sayfasına bakın.

en: License Key
tr_TR: Lisans anahtarı

en: Update Information
tr_TR: Güncelleme bilgisi

en: Current Version
tr_TR: Mevcut sürüm

en: Latest Version
tr_TR: En son sürüm

en: Update Available
tr_TR: Güncelleme mevcut

en: Update Plugin
tr_TR: Eklentiyi güncelle

en: Please enter your license key above to unlock updates
tr_TR: Güncelleştirmelerin kilidini açmak için yukardaki alana lisans anahtarını girin

en: Check Again
tr_TR: Tekrar kontrol et

en: Upgrade Notice
tr_TR: Yükseltme bildirimi

en: Block type name is required.
tr_TR: Blok türü adı gereklidir.

en: Block type "%s" is already registered.
tr_TR: Blok türü "%s" zaten kayıtlı.

en: Switch to Edit
tr_TR: Düzenlemeye geç

en: Switch to Preview
tr_TR: Önizlemeye geç

en: %s settings
tr_TR: %s ayarları

[ctx: noun]
en: Clone
tr_TR: Kopyala

en: Select one or more fields you wish to clone
tr_TR: Çoğaltmak için bir ya da daha fazla alan seçin

en: Display
tr_TR: Görüntüle

en: Specify the style used to render the clone field
tr_TR: Çoğaltılacak alanın görünümü için stili belirleyin

en: Group (displays selected fields in a group within this field)
tr_TR: Grup (bu alanın içinde seçili alanları grup olarak gösterir)

en: Seamless (replaces this field with selected fields)
tr_TR: Pürüzsüz (bu alanı seçişmiş olan alanlarla değiştirir)

en: Labels will be displayed as %s
tr_TR: Etiketler %s olarak görüntülenir

en: Prefix Field Labels
tr_TR: Alan etiketlerine ön ek ekle

en: Values will be saved as %s
tr_TR: Değerler %s olarak kaydedilecek

en: Prefix Field Names
tr_TR: Alan isimlerine ön ek ekle

en: Unknown field
tr_TR: Bilinmeyen alan

en: Unknown field group
tr_TR: Bilinmeyen alan grubu

en: All fields from %s field group
tr_TR: %s alan grubundaki tüm alanlar

en: Add Row
tr_TR: Satır ekle

en: layout | layouts
tr_TR[0]: yerleşim
tr_TR[1]: yerleşimler

en: layouts
tr_TR: yerleşimler

en: This field requires at least {min} {label} {identifier}
tr_TR: Bu alan için en az gereken {min} {label} {identifier}

en: This field has a limit of {max} {label} {identifier}
tr_TR: Bu alan için sınır {max} {label} {identifier}

en: {available} {label} {identifier} available (max {max})
tr_TR: {available} {label} {identifier} kullanılabilir (en fazla {max})

en: {required} {label} {identifier} required (min {min})
tr_TR: {required} {label} {identifier} gerekli (min {min})

en: Flexible Content requires at least 1 layout
tr_TR: Esnek içerik, en az 1 yerleşim gerektirir

en: Click the "%s" button below to start creating your layout
tr_TR: Kendi yerleşiminizi oluşturmaya başlamak için aşağıdaki "%s " tuşuna tıklayın

en: Add layout
tr_TR: Yerleşim ekle

en: Remove layout
tr_TR: Yerleşimi çıkar

en: Click to toggle
tr_TR: Geçiş yapmak için tıklayın

en: Reorder Layout
tr_TR: Yerleşimi yeniden sırala

en: Reorder
tr_TR: Yeniden sırala

en: Delete Layout
tr_TR: Yerleşimi sil

en: Duplicate Layout
tr_TR: Yerleşimi çoğalt

en: Add New Layout
tr_TR: Yeni yerleşim ekle

en: Min
tr_TR: En düşük

en: Max
tr_TR: En yüksek

en: Button Label
tr_TR: Tuş etiketi

en: Minimum Layouts
tr_TR: En az yerleşim

en: Maximum Layouts
tr_TR: En fazla yerleşim

en: Add Image to Gallery
tr_TR: Galeriye görsel ekle

en: Maximum selection reached
tr_TR: En fazla seçim aşıldı

en: Length
tr_TR: Uzunluk

en: Caption
tr_TR: Başlık

en: Alt Text
tr_TR: Alternatif metin

en: Add to gallery
tr_TR: Galeriye ekle

en: Bulk actions
tr_TR: Toplu eylemler

en: Sort by date uploaded
tr_TR: Yüklenme tarihine göre sırala

en: Sort by date modified
tr_TR: Değiştirme tarihine göre sırala

en: Sort by title
tr_TR: Başlığa göre sırala

en: Reverse current order
tr_TR: Sıralamayı ters çevir

en: Close
tr_TR: Kapat

en: Insert
tr_TR: Ekle

en: Specify where new attachments are added
tr_TR: Yeni eklerin nereye ekleneceğini belirtin

en: Append to the end
tr_TR: Sona ekle

en: Prepend to the beginning
tr_TR: En başa ekleyin

en: Minimum Selection
tr_TR: En az seçim

en: Maximum Selection
tr_TR: En fazla seçim

en: Minimum rows reached ({min} rows)
tr_TR: En az satır sayısına ulaşıldı ({min} satır)

en: Maximum rows reached ({max} rows)
tr_TR: En fazla satır değerine ulaşıldı ({max} satır)

en: Add row
tr_TR: Satır ekle

en: Remove row
tr_TR: Satır çıkar

en: Collapsed
tr_TR: Daraltılmış

en: Select a sub field to show when row is collapsed
tr_TR: Satır toparlandığında görüntülenecek alt alanı seçin

en: Minimum Rows
tr_TR: En az satır

en: Maximum Rows
tr_TR: En fazla satır

en: No options pages exist
tr_TR: Seçenekler sayfayı mevcut değil

en: Options
tr_TR: Seçenekler

en: Options Updated
tr_TR: Seçenekler güncellendi

en: To enable updates, please enter your license key on the <a href="%s">Updates</a> page. If you don't have a licence key, please see <a href="%s">details & pricing</a>.
tr_TR: Güncellemeleri etkinleştirmek için lütfen <a href="%s">Güncellemeler</a> sayfasında lisans anahtarınızı girin. Eğer bir lisans anahtarınız yoksa lütfen <a href="%s">detaylar ve fiyatlama</a> sayfasına bakın.

en: Fancy
tr_TR: Süslü
